Rusi neodčinili zahanbujúcu prehru s Francúzmi, Fínom podľahli 2:3

11.05.2013 Celý región

Helsinki 10. mája (TASR) - Hokejisti Fínska zvíťazili v piatkovom zápase B-skupiny MS v Helsinkách nad Ruskom 3:2 a vďaka trom bodom sa posunuli do čela "slovenskej" tabuľky.

Naopak, "zborná" sa musela zmierniť už s druhou prehrou v priebehu dvoch dní.

B-skupina:

Rusko - Fínsko 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 24. Radulov (Kovaľčuk), 59. Kovaľčuk (Tereščenko, Nikulin) - 4. Kontiola (Aaltonen, Lepistö), 28. Kontiola (Lepistö), 36. Aaltonen (Pesonen).
Rozhodovali: Croft (USA), Winnerborg (Švéd.) – Morrison (USA), Wilmot (Kan.),
vylúčení: 5:8 po 2 min., navyše Kovaľčuk 5+DKZ - Pesonen 5+DKZ,
presilovky: 1:1,
oslabenia: 0:0.

Rusko: Varlamov – Nikulin, Birjukov, Ťutin, Medvedev, Denisov, Belov, Riasenskij – Lokťonov, Radulov, Kovaľčuk – Popov, Perežogin, Anisimov – Moziakin, Tereščenko, Petrov – Kokarev, Soin

Fínsko: Raanta – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart – Pesonen, Kontiola, Aaltonen – Salminen, Korpikoski, Koskiranta – Savinainen, Viitaluoma, Pihlström – Hagman, Anttila, Hytönen .

Priebeh zápasu:

Ruskí hokejisti chceli odčiniť štvrtkovú zahanbujúcu prehru 1:2 s Francúzskom, ale do zápasu vkročili lepšie domáci Fíni. Už po necelých štyroch minútach Aaltonen od mantinelu poslal puk ku Kontiolovi a ten tvrdou strelou príklepom nedal najmenšiu šancu brankárovi Varlamovovi. V 13. minúte mal na hokejke vyrovnanie Kokarev, jeho strela však trafila iba tyčku Raantovej bránky. Rovnako skončil aj pokus Hietanena na opačnej strane.

Ukážkový hokej vo výbornej atmosfére pokračoval aj v druhom dejstve, no s lepším začiatkom pre Rusov. V 24. minúte Kovaľčuk vystrelil na Raantu, jeho strelu dorazil do odkrytej bránky Radulov a vyrovnal na 1:1. Odpoveď Fínov prišla už o necelé štyri minúty, keď aktívny Kontiola piatym šampionátovým gólom opäť poslal svoj tím do vedenia. Domáci odbehli súperovi na rozdiel dvoch presných zásahov v 36. minúte, Pesonen krížnou prihrávkou našiel Aaltonena a Varlamov tretíkrát ťahal puk zo svojej svätyne.

V záverečnom dejstve Rusi svojho súpera prestrieľali, koncovky im však nevychádzali. V 58. minúte ruský tréner odvolal brankára a ukázalo sa, že to bol správny ťah. O chvíľu na to Kovaľčuk znížil na 2:3 a vykresal iskru nádeje na priaznivejší výsledok. Záver mimoriadne kvalitného hokeja ešte poznačila šarvátka medzi Kovaľčukom a Pesonenom. Fíni však dotiahli piatkový duel do úspešného konca a po výhre 3:2 sa dostali na čelo B-skupiny.